Milejowe Pole w Slow Food Youth Wrocław

Milejowe Pole w Slow Food Youth Wrocław

Niemalże od samego początku istnienia Milejowego Pola współpracujemy ze Slow Food Youth Wrocław. To convivum młodych ludzi z Wrocławia, które wchodzi w skład światowej sieci Slow Food Youth Network. Zaangażowani w idee slow food bronią praw do dobrego jedzenia, propagują zdrową, lokalną żywność, dbają o tradycyjne spojrzenie na kulinaria, zrzeszają pasjonatów dobrej kuchni oraz zdrowego trybu życia.

Światowy ruch Slow Food powstał w 1986 roku, do życia powołał go Carlo Petrini. To organizacja non profit, która od samego początku założyła sobie „ochronę prawa do smaku”. Jest ona odpowiedzią na coraz bardziej nasilające się tendencję do wytwarzania i przetwarzania żywności typu „fast food” - jałowej w składniki odżywcze, bez smaku, której wymiernym efektem jest przede wszystkim wzrost obrotów wielkich koncernów spożywczych.  Podstawowymi misjami, które wyznaczyła sobie ta organizacja, coraz prężniej rozwijana przez lokalnych aktywistów we wszystkich częściach świata, to: ochrona żywności oryginalnej, produkowanej w sposób
niespotykany w innych miejscach na świecie, żywności tradycyjnej, zdrowej i niestety zagrożonej zniknięciem.

Postawa ta ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, całe ekosystemy, chroni tradycyjne metody przetwarzania żywności, miejsca pracy i tradycje związane z kulturą różnych regionów, a przede wszystkim ocala autentyczne i autorskie smaki. Zresztą sami przeczytajcie Manifest Slow Food (http://www.slowfood.pl/index.php?s=str-manifest)

Zadania, jakie realizuje Slow Food Youth Wrocław pokrywają się z misją całej organizacji. Wrocławskie convivum zrzesza w swoich strukturach młodych rolników, przedsiębiorców, kucharzy, konsumentów, którym bliskie są idee powolnego życia. Organizują niezależne warsztaty, debaty, poszukują lokalnych wytwórców i tradycji, gotują i promują tę część kultury, która oparła się wpływom fast food'u.  

Sami widzicie, że nie mogło nas zabraknąć wśród ludzi, którym przyświecają takie idee. Razem chcemy patrzeć na jedzenie oraz wytwarzanie żywności przez pryzmat tradycyjnych metod uprawy i przetwarzania. Jest to jednoznaczne z odrzuceniem tego, co wiąże się ze skażeniem przemysłowym przetwórstwem i produkcją pożywienia. Dlatego możecie być pewni, że spotkacie nas na niejednej akcji organizowanej przez Slow Food Youth Wrocław, a zakupy, które zrobicie w naszym gospodarstwie będą odbiciem idei, która przyświeca ruchowi Slow Food. A zatem bądźcie wolni w swoim wyborze!