Być może wiecie już z naszego Facebooka, że od połowy kwietnia jesteśmy zaangażowani w budowę Warzywnego Ogrodu na Placu Społecznym we Wrocławiu. Projekt ten wymyślili i koordynują eko-ludzie z Fundacji na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych, stacjonującej w Wolimierzu (Góry Izerskie), którzy od ponad dwudziestu lat działają na rzecz wzmacniania świadomości ekologicznej. Ogród na Placu Społecznym jest jednym z kilku przedsięwziętych przez nich działań, których finał będzie miał miejsce w lipcu podczas „Europejskiej Wioski Kultur”, całość współfinansowana jest z środków Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Od połowy kwietnia uczestniczymy w budowie Ogrodu. Najpierw dzieliśmy się naszym doświadczeniem zawiązanym z prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego, potem uczestniczyliśmy w warsztatach, w których projektowaliśmy układ Ogrodu na Placu Społecznym, następnie przygotowywaliśmy sadzonki. Cukinie, dynie, kabaczki, pomidory, przez trzy tygodnie wzrastały w rozsadach. Projektanci w tym czasie opracowali jeden spójny projekt Ogrodu, z trzech podstawowych stworzonych wcześniej przez warsztatowiczów. W ostatni weekend maja plany i projekty nabrały realnych kształtów, kolejny raz z grupą zaangażowanych w działanie wolontariuszy (ze spotkania na spotkanie było Was coraz więcej <3) zebraliśmy się na Placu Społecznym. Wykonaliśmy zaprojektowane konstrukcje z drewnianych skrzynek i płyt osb, wszystko ładnie pomalowaliśmy, wyznaczone komory zasypaliśmy ziemią i przesadziliśmy do nich rozsady. Teraz przed nami upalne lato, konieczność podlewania ogrodu, doglądanie warzyw, kolejne spotkanie i zbieranie plonów. :) Między 2 i 9 lipca szykuje się finałowy tydzień działań w Ogrodzie – spotkamy się tam wtedy na koncertach, wykładach, różnego rodzaju warsztatach, jarmarku podczas „Europejskiej Wioski Kultur”.
Budowa Ogrodu Warzywnego na Placu Społecznym, to projekt edukacyjno-społeczny, który ma na celu: przekazanie uczestnikom wiedzy o innowacyjnych trendach dotyczących ekologicznego stylu życia, propagowanie idei urban gardeningu, zjednoczenie lokalnej społeczność. Dzięki zaangażowaniu pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w tym roku przebadamy w laboratoriach warzywa pod kątem obecności metali ciężkich.Zdajemy sobie sprawę, że Plac Społeczny to nie jest idealne miejsce do uprawy żywności, ale wierzymy, że dzięki tej inicjatywie wypromujemy urban gardening we Wrocławiu i w przyszłym sezonie spotkamy się, by sadzić warzywa w wielu innych lokalizacjach naszego miasta.
Więcej o wydarzeniu finałowym tutaj https://www.facebook.com/events/270120336671145/?active_tab=highlights